ساختمان هوشمند بهبود کارایی و پایداری

پیاده‌سازی سیستم یک ساختمان بر اساس تکنولوژی روز که زیر ساخت ارتباطات بر پایه اینترنت اشیا، رکن اصلی آن است را هوشمندسازی ساختمان می‌گویند. امنیت و بهینه‌سازی مصرف انرژی، از مسائل اساسی و پر‌اهمیت در ساختمان هوشمند هستند. برای راه‌اندازی خانه هوشمند با بهره گیری از تکنولوژی مبتنی بر IoT دستگاه‌های الکترونیکی خانگی را به یک شبکه مشترک متصل می‌کنیم. نظارت، تجزیه و تحلیل سلامت ساختمان به‌طور مداوم بر بستر اینترنت و مدیریت آنها، از مزایای ساختمان هوشمند است.

اینترنت اشیا، مجموعه‌ای از سرویس‌های ماژول IoT ارتباطات بی‌سیم بسیار کارآمد و امن را فراهم می‌کند که به‌سرعت سیستم‌های امنیتی ساختمان، ورودی و راه‌حل‌های دسترسی و برنامه‌های مدیریت از راه دور و کنترل را متصل می‌کند. سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند نیز یکی از همین کنترل‌ها است.

هر عنصر متصل به ساختمان هوشمند (دوربین‌های امنیتی، سیستم‌های کنترل دسترسی، سیستم‌های تهویه مطبوع، سیستم‌های آتش‌سوزی و سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند) نشان‌دهنده یک سیستم مستقل است که توسط نرم‌افزار و برنامه‌ریزی‌های شخصی آن فعال شده است. همکاری و ارتباط عناصر ساختمان هوشمند با یکدیگر ضروری است و تمامی این ارتباطات در یک اکوسیستم ایمن اتفاق می‌افتد که در آن از اطلاعات محافظت می‌شوند. تمام راه‌حل‌ها در برابر حملات فیزیکی و دیجیتال محافظت و به‌روزرسانی می‌شوند.

سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند

لینکپ مجموعه‌ای از راه‌حل‌های امنیتی، پلتفرم‌ها و خدمات مشاوره‌ای در زمینه هوشمندسازی ساختمان، جهت ایمن نگاه داشتن ساختمان‌ها، دستگاه‌ها، داده‌ها، شبکه‌های هوشمند و کنترل سرویس‌ها را ارائه می‌دهد. امنیت و کنترل باید از زمان آغاز طراحی ساختمان و همچنین برای ساختمان‌های قدیمی که به ارتقاء به ساختمان هوشمند می‌پردازند، برنامه‌ریزی شود. مدیریت زندگی و چرخه به‌روز‌رسانی امن برای موفقیت درازمدت، امنیت و کنترل ساختمان شما ضروری است. سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند یکی از سرویس‌های کنترل مصرف ارائه‌شده توسط لینکپ است.

تفکیک و اندازه‌گیری هوشمند مصرف انرژی و آب با اینترنت اشیا

همان‌طور که اشاره شد، در ساختمان هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) راهکارها و سرویس‌های متنوعی ارایه می‌شود که می‌توانند به صورت یکپارچه در ساختمان عمل کنند. یکی از مهمترین دسته سرویس‌ها در این زمینه راهکارهای مربوط به اندازه‌گیری هوشمند برق و آب مصرفی و سایر سیستم‌های توزیع و مصرف انرژی است. بدین‌ترتیب علاوه بر امکان مانیتورینگ میزان مصرف هر واحد و بخش به صورت مستقل، امکان محاسبه هزینه هر بخش نیز به طور مستقل وجود دارد. هم‌اکنون دو سرویس کلیدی «سرویس کنتور برق ساختمان هوشمند» و «سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند» برای این منظور بر بستر لینکپ ارایه شده و قابل دریافت هستند.

هوشمندسازی ساختمان و سرویس های کنترلی
سرویس کنتور برق ساختمان هوشمند

کنتور برق ساختمان هوشمند به‌منظور به‌دست آوردن اطلاعات تفکیکی مصرف انرژی هر بخش، در مسیر خطوط فرعی قرار می‌گیرد و در عملکرد کنتور اصلی هیچ‌گونه خللی ایجاد نمی‌کند. این کنتور از دو بخش تشکیل شده است: دستگاهی که میزان مصرف برق را اندازه می‌گیرد و دیگری پالس‌شماری که اطلاعات را به صورت بی‌سیم برای هاب مرکزی ارسال می‌کند.

سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند نیز به‌منظور به‌دست آوردن اطلاعات تفکیکی مصرف هر واحد، بدون ایجاد هیچ‌گونه خللی در عملکرد کنتور اصلی، در مسیر خطوط فرعی آب قرار می‌گیرد. این سامانه نیز همچون کنتور هوشمند برق از دو بخش تشکیل شده است: کنتوری که میزان مصرف آب را اندازه می‌گیرد و دیگری پالس‌شماری که اطلاعات را به صورت بی‌سیم برای هاب مرکزی ارسال می‌کند. با توجه به عملکرد مبتنی بر اینترنت اشیا و شبکه‌های فوق کم‌مصرف LPWAN، کنتور هوشمند بدون نیاز به برق و با استفاده از یک باتری تا بیش از ۵ سال کار می‌کند. به این ترتیب امکان نصب دستگاه نیز به‌راحتی و بدون نیاز به سیم‌کشی فراهم می‌شود.

کنتور آب هوشمند در ساختمان هوشمند
سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند

در هر دو سرویس کنتور آب ساختمان هوشمند و کنتور هوشمند برق، داده‌های به‌دست آمده از مصرف انرژی و آب بخش‌های مختلف مجتمع به صورت نمودارهای تحلیلی در اپلیکیشن لینکپ به کاربر نمایش داده می‌شود. همچنین امکان تعریف حق‌دسترسی‌های مختلف برای مدیر ساختمان و هر یک از کاربران در اپلیکیشن لینکپ فراهم است.

لینکپ: ارائه دهنده نسل نوین راهکارهای اینترنت اشیا و هوشمند سازی ساختمان

جهت مشاهده راهکارها همین الان اقدام کنید.